zkwp

"Gdyby shiba mogła powiedzieć
jedno jedyne słowo
byłoby to słowo ”MOJE!”.

Moje jedzenie!
Moje zabawki!
Mój dom!
Mój człowiek!
Mój świat!"

Hana Petrusowa hodowla del Monte de Haya, Czechy

Informacje

W 1928 r. dr Saito wraz z grupą przyjaciół założyli Klub Ochrony Japońskich Naturalnych Ras Psów, który po czterech latach otrzymał oficjalną nazwę NIHON KEN HOZONKAI - NIPPO.

Trójka założycieli klubu otrzymała zadanie ratowania shib. Pan TATSUO NAKAJO zajmował się badaniem psów shinshu, pan MASAYU ISHIKAWA psami mino, natomiast pan Masuzo OZAKI psami sanin.

To dzięki pomocy NIPPO naturalne japońskie rasy zostały uznane za narodowe zabytki przyrody, w 1931 r. - akita, w grudniu 1936 r. shiba.

W 1934 r. upowszechniono opracowaną przez członków NIPPO ostateczną wersję wzorca - standardu japońskich naturalnych ras. Ten pierwszy standard (wzorzec) objął całą szóstkę ras, które są do dziś do siebie podobne z wyglądu, a różnią się jedynie wielkością i umaszczeniem - wielkie = akita, średnie = hokkaido, kaj, kishu, shikoku, małe = shiba.

6.listopada 1932 r. zorganizowano w Tokio pierwszą Narodową Wystawę Oryginalnych Japońskich Ras. Czterdzieści psów i suk walczyło o zdobycie nagrody ufundowanej przez dr Saito i japoński rząd. Na wystawie zaprezentowano również 15 shib, ale tylko jeden pies- TAKO, zdobył wyróżnienie jako osobnik odpowiadający typowi wymaganemu dla rasy.

Dla hodowców shib ważna była VIII Narodowa Wystawa w 1939 r., na której zaprezentowano i najwyżej oceniono dziesięciomiesięcznego psa AKA OF FUGOKU. On i jego potomstwo przeżyli drugą wojnę światową i stali się założycielami nowoczesnej hodowli shib.

Podczas II wojny światowej wiele psów zostało świadomie uśmierconych, ponieważ stanowiły doskonałą konkurencję na rynku artykułów spożywczych dla Japończyków i armii, ale na szczęście po wojnie znalazło się wielu kynologów, którzy ponownie zaczęli się zajmować hodowlą naturalnych ras.

W 1944 r. NIPPO reaktywował swoją działalność przez zwołanie Zgromadzenia Generalnego i zorganizowanie kilku wystaw. Pierwsza wystawa po wojnie została zorganizowana w 1949 r. a jej zwycięzcą został pies NAKA OF AKAISHISO urodzony w prefekturze Nagano, który pokonał ówczesnego faworyta, psa akitę Kongo.

Obecnie shiba jest w Japonii najpopularniejszą małą rasą i Japoński Związek Kynologiczny (JKC) co roku rejestruje około 10 000 nowych sztuk.

Copyright © 2024 shiba.plProjekt i wykonanie: skyagency.pl - strony internetowe